İBAN NEDİR?

IBAN (International Bank Account Number), para transferlerinde, yanlış hesaba para gönderilmesini önlemek maksadıyla öncelikle Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmış bir hesap numarası standardıdır.

Avrupa Birliği düzenlemeleri etrafında, ülkeler arasında yapılan para aktarımlarının hızı ve kalitesini artırmak ve olası maliyetleri asgariye indirmek maksadıyla IBAN (International Bank Account Number) adı verilen Uluslararası Banka Hesap Numarası standardı geliştirilmiştir. IBAN’ın maksadı, Avrupa ülkelerindeki bankalar aracılığı ile yapılan para aktarımlarındaki hatalar ile bunlardan kaynaklanan gecikmeleri önlemektir. IBAN sayesinde gönderilen para daha hatasız ve hızlı bir biçimde göndericiden alıcının hesabına geçmekte; bu sayede, işlemlerde oluşan ek maliyetler ve hatalar sebebiyle oluşan bekleme süreleri dahi ortadan kalkmaktadır.

Türkiye’de bankaların IBAN kodları 26 haneden oluşmaktadır. İlk iki hanesi ülke kodu (TR); sonraki iki hanesi kontrol kodu ve devamındaki kodlar ise sırasıyla banka kodu ve hesap numaralarıdır. Bu 26 karakterin içerisinde yer alan değerlerin algoritmik olarak kontrol kodu ile eşleşmesi gerekmektedir. Eşleşmediğinde siteden de göreceğiniz üzere iban hatalı uyarısı alırsınız. Bu sayede daha para gönderme aşamasında ibanının hatalı yazıldığını anlarsınız.

Tavsiyemiz; telefonda alıcıdan iban bilgisi alırken e-iban.com ‘a girerek aldığınız ibanın doğruluğunu o an teyid etmenizdir. Bu işlem daha sonradan hatalı ibandan kaynaklanacak vakit kayıplarını da ortadan kaldıracaktır.

iban, iban validator,validate iban,find bank names,find bank adress, iban sorgulama,banka sorgulama,banka adresleri,Bu hangi bankanın